انجمن علمی اپتومتری ایران

آخـریــن مطالب

خانم نرگس اخگر(RGP LENS FITTING)

خانم نرگس اخگر(RGP LENS FITTING)

RGP LENS FITTING

 

  1. Iran university of medical science

Abstract: فیت لنز های تماسی سخت نیارمند ارزیابی دقیق وضعیت دینامیک و استاتیک مردمک است. فیت ایده آل لنز های تماسی سخت شامل: پوشش لنز بر روی قرنیه که باید 1.4 میلی متر کوچکتر از HVID باشد تا تبادل اشک زیر لنز راحت باشد. مرکزیت مناسب لنز به گونه ایی که لنز در مرکز مردمک قرار بگیرد و در جهات مختلف نگاه لنز مرکزیت خودش را حفظ کند. فیت دینامیک ایده ال برای لنزهای RGP باید به گونه ای باشد که تبادل اشک حین پلک زدن برخلاف لنزهای نرم وجود داشته باشد بنابراین حرکت یکنواخت لنز با هر بار پلک زدن حدود 1 تا 1.5 میلیمتر ضرورت دارد. هم ترازی سطح خلفی لنز با قرنیه در اکثر قسمت ها به گونه ایی که وزن لنز در تمامی قسمت ها به صورت یکسان پخش شده باشد همچنین وجود edge clearance محیطی ضرورت دارد تا تبادل اشک امکان پذیر باشد و بیرون آوردن لنز به راحتی انجام گیرد. احساس راحتی و دید پایدار به عنوان گزینه نهایی در فیت لنز های RGP مهم است، البته میزان راحتی با لنز به میزان عادت پذیری بیمار نیز بستگی دارد. فیت مناسب شامل در دست داشتن رفرکشن دقیق، کراتومتری، HIVD، اندازه مردمک در نور متوسط و کم است.

ادامه مطلب

آقای محمد علی حسنی(Hybrid lenses;indication and contraindications)

آقای محمد علی حسنی(Hybrid lenses;indication and contraindications)

Hybrid lenses;indication and contraindications

کارشناس ارشد اپتومتری

  • تاریخچه استفاده از لنزهای هیبریدی مربوط به دهه هشتاد قرن نوزدهم است. ایده لنز هیبریدی اقتباسی از لنز پیگی بک است.به عبارت دیگر ما از مزیت لنز نرم که راحتی آن است و مزیت لنز سخت که کیفیت اپتیکی آن است به طور همزمان استفاده میکنیم. خوشبختانه امروزه برخلاف لنزهای هیبریدی نسل اول، لنزهایی باعبوردهی مناسبتر اکسیژن و اتصال بهینه بخش نرم و سخت برای استفاده مراجعین ارائه شده است. خوشحالیم با بکار گیری فناوری بهتر ادم و ایجاد عروق جدید قرنیه کاهش یافته که این موضوع راحتی بیشتر بیماران را به ارمغان آورده است.
  • از کاربردهای عمده این لنزها برای افرادی است که از اکتازی قرنیه رنج می برند،یعنی، انواع قوز قرنیه، ناهنجاری سطح قرنیه که به دنبال اعمال انکساری و پیوند قرنیه اتفاق افتاده است. در این حالت بیمار با وجود سطح ناهموار و ناهمگون قرنیه با استفاده از لنزهای پیشرفته به دید قابل قبولی و حتی در برخی موارد به دید حیرت آوری دست می یابد.
  • نمرات دوربینی و نزدیک بینی زیاد همراه با آستیگماتیسم زیاد و پیرچشمی از کاربردهای دیگر لنز هیبریدی است. استفاده برای سرگرمی، ورزش و شغل خاص با نمره خاص از کاربردهای دیگر این لنزهاست.
  • مختصرا همانطور که می دانید پاور ست تشخیصی  در تمام لنزها یکسان است اما در ست تشخیصی لنز هیبریدی این گونه نیست،یعنی، با افزایش والت لنز، قدرت منفی لنز تشخیصی افزایش می یابد. این شرایط باعث کاهش زمان و راحت تر شدن معاینه افراد می شود. به علاوه در ست های جدیدتر این لنزها احتیاج به پر کردن لنز با سرم فیزیولوژیک نیست. و این مسیر هر روز در حال توسعه و به روز شدن است.....     
ادامه مطلب

آقای مسعود سیاه کمری(FITTING PRINCIPLES OF SCLERAL LENSES)

آقای مسعود سیاه کمری(FITTING PRINCIPLES OF SCLERAL LENSES)

FITTING PRINCIPLES OF SCLERAL LENSES

Ph.D candidate of optometry in Iran University of Medical Sciences

Abstract: مبانی فیت لنزهای اسکلرال مسعود سیاه کمری ؛ کارشناسی ارشد اپتومتری لنزهای اسکلرال از اولین طرح های لنزهای تماسی می باشند که در قرن نوزدهم ابداع شدند. لنزهای اسکلرال مدرن در واقع لنزهای RGP بزرگی هستند که با ایجاد والت بر روی قرنیه بیمار و قرار گرفتن بر روی اسکلرا می توانند نامنظمی های سطح قرنیه را پوشانده و یک سطح اپتیکی منظم ایجاد کنند. لنزهای اسکلرال در موارد بسیاری کاربرد دارند و از مهمترین موارد استفاده از آن می توان به اصلاح قرنیه های نامنظم ، موارد خشکی چشم شدید و موارد بیماری های سطح چشم اشاره کرد. فیت این لنزها شامل انتخاب Sagital Depth مناسب ، انتخاب انحنای لیمبال مناسب ، انتخاب انحنای پریفرال مناسب و تعیین قدرت مناسب می باشد

ادامه مطلب

آقای ستار رجبی(Principles of refraction and prescribing in regular astigmatism)

آقای ستار رجبی(Principles of refraction and prescribing in regular astigmatism)

Principles of refraction and prescribing in regular astigmatism

Sattar rajabi PhD candidate in optometry and vision sciences ,iran university of medical sciences

A prescription that has the least challenge for the patient is an art. In this presentation, while explaining the optics of regular astigmatism and  conoid of sturm , its occurrence , etiology, types , prevalence , sign , symptoms , investigation and treatment are discussed. Guidelines and key points of prescribing at different ages and conditions, especially in anisometropic astigmatism and emmetropization phenomenon , amblyogenic values ; strategy for better tolerance of prescribing , do's and don'ts of prescribing , key points before prescribing and other modalities in correcting astigmatism are the most important points emphasized in this presentation

ادامه مطلب

آقای سید مصطفی نقیبیان(انتخاب عدسی در شرایط انکساری گوناگون و ارائه نمونه جهت بررسی مشکلات بیمار بعد از فیت عینک)

آقای سید مصطفی نقیبیان(انتخاب عدسی در شرایط انکساری گوناگون و ارائه نمونه جهت بررسی مشکلات بیمار بعد از فیت عینک)

انتخاب عدسی در شرایط انکساری گوناگون و ارائه نمونه جهت بررسی مشکلات بیمار بعد از فیت عینک

کارشناس ارشد اپتومتری

خلاصه:

گاهی مشاهده میشود بیماران و مراجعین مراکز اپتومتری جهت انتخاب عینک طبی(کاهش ضخامت،کوچک نمایی و بزرگ نمایی) با شماره متوسط و بالا ،از اپتومتریست خود راهنمایی میخواهند و یا اینکه از بینایی با عینک طبی ساخته شده خود شکایت دارند. همانطور که میدانید متریال ،ضریب شکست،شکل ،انحنا ،پوشش و نحوه قرارگیری عدسیهای عینک در مقابل چشم بیمار در چگونگی درک تصویر مغزی او نقش بسزایی دارند.بنابراین تغییر در هر یک از عناصر مذکور در انتخاب عدسی عینک میتواند باعث بروز نارضایتی و شکایت بیماران گردد.

به عنوان مثال برای انتخاب یک عدسی بررسی تغییرات کیفیت اپتیکی در نتیجه تغییر متریال آن بسیار حائز اهمیت است ،چراکه مونومرهای سازنده یک عدسی با Abbe number متفاوت میتواند TCA(خطای رنگی عرضی) عدسی را افزایش داده و کیفیت تصویر اجسام دور را کاهش دهد.یا در مثال دیگر تغییرات شعاع انحنای عینک با پاورهای ثابت باعث تغییر در قدرت موثره عدسی شده و برای بیمار درک جدیدی از تصویر ایجاد شده را به همراه خواهد داشت که این مهم عاملی برای نارضایتی وی خواهد بود.

 در این سخنرانی جهت بررسی مشکلات بینایی بیماران با عینکهای ساخته شده با پاور متوسط و بالا و رفع آنها مطالبی به شکل نمونه بیان میگردد

ادامه مطلب

آقای دکتر سعید رحمنی(عدسی های پروگرسیو)

آقای دکتر سعید رحمنی(عدسی های پروگرسیو)

عدسی های پروگرسیو

عضو هیات علمی و مدیر گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

خلاصه:

عدسی های پروگرسیو(تدریجی) یکی از گزینه های اصلاح عیوب انکساری است که امروزه استفاده از آن رواج پیدا کرده است. با اینکه یکی از محاسن استفاده از عدسی های پروگرسیو، امکان اصلاح عیوب انکساری در تمام فواصل (دور، نزدیک و بینابینی) است، ولی تجویز این عدسی ها محدودیت هایی را نیز  به دنبال دارد. افرادی که وارد دوره پیرچشمی شده اند بیشترین امکان استفاده را از این عدسی ها دارند، در حالی که استفاده از این عدسی ها کاربردهای دیگری نیز دارد که از آن جمله می توان به درمان کودکان با ایزوتروپی تطابقی اشاره کرد. انتخاب فرد استفاده کننده از این عدسی ها اهمیت زیادی دارد، چرا که تجویز آن در برخی از افراد ممکن است با مشکلاتی همراه باشد. تجویز عدسی های پروگرسیو نیاز به مهارت کافی در مراحل مختلف تعیین عیب انکساری، انتخاب فریم، اندازه گیری ها پارامترهای های مربوطه و ساخت آن است. انواع جدیدتر این عدسی ها به افزایش کیفیت بینایی افراد استفاده کننده کمک کرده است.

ادامه مطلب

آقای نوید خطایان(Manual and mechanized methods for measuring the progressive lenses)

آقای نوید خطایان(Manual and mechanized methods for measuring the progressive lenses)

Manual and mechanized methods for measuring the progressive lenses

Bsc in optom

Background and Aim: Progressive addition lenses are an increasingly preferred mode for the correction of presbyopia, gaining an increased share of the prescription lens market. Sales volumes are likely to increase over the next few years, given the increasing cohort of presbyopic patients in the population. Thus within the optical profession, progressive lenses form an increasingly important part of everyday practice. These lenses make it even more important for practitioners to ensure that patients are measured accurately and the spectacles fitted well. In this article, we will discuss step by step the correct fitting of the progressive lenses with focus on features of manual and mechanized progressive lens fitting methods to ensure maximum benefit from their design.

ادامه مطلب

آقای امین فاطمی(Digital lens Indications)

آقای امین فاطمی(Digital lens Indications)

Digital lens Indications

 

Optometrist MSc

با گسترش روزافزون استفاده از وسایل دیجیتال در دنیا، در کنار مزایای بی شمار و فواید انکار ناشدنی آن، عوارض جانبی و تاثیرات منفی آنها روز به روز بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. طبق تحقیقات انجام شده، بسیاری از افراد روزانه بین 8 تا 10 ساعت از وقت خود را صرف استفاده از گوشی های هوشمند، صفحات کامپیوتر، تبلت، تلویزیون، سایر وسایل دیجیتال می کنند. استفاده طولانی از وسایل دیجیتال می تواند باعث ایجاد فشار چشمی دیجیتال شود که شامل علایمی از قبیل سوزش چشم، تاری دید، سردرد، خستگی چشم، حساسیت به نور، کاهش دید در شب و ... می باشد. تغییر جهت نگاه بین وسایل دیجیتال مختلف می تواند حتی وضعیت را بدتر کند زیرا در این حالت چشم ها هیچگاه نمی توانند استراحت مناسبی داشته باشند.

با پدید آمدن و شیوع کرونا در اواخر سال 2019 و همه گیری آن، نقش وسایل دیجیتال و استفاده از آنها در زندگی روزمره اهمیت بسیار بیشتری نیز پیدا کرد. اگرچه با رعایت و بکار گیری مواردی مانند تغییر در شرایط کار با وسایل دیجیتال، کاهش استفاده، استراحت در بین کار، استفاده از قطره های چشمی و ... می توان تا اندازه ای این علایم را بهبود داد اما یکی از راه های موثر و کاربردی اپتیکی، استفاده از عدسی های پشتیبان تطابقی (دیجیتال) می باشد. این عدسی ها را در برندهای مختلف می توان با دو نوع طراحی سفارش داد: طراحی تدریجی بهبود یافته برای کار با وسایل دیجیتال که می توان از 0.50 تا 1.25 ادیشن داشته باشد. طراحی افزایش قدرت به صورت خطی و عمودی که می تواند بدون ایجاد محدودیت کریدور تدریجی، پشتیبانی تطابقی لازم را برای فرد ارائه دهد. نمره عدسی در منطقه ادیشن به آرامی افزایش یافته و باعث کاهش فشار وارده به عضلات چشمی می شود. 

مزایای استفاده از این عدسی ها برای بیماران شما قابل لمس خواهد بود. این عدسی ها می توانند موجب کاهش یا رفع علایم فشار چشمی دیجیتال گردد. طبق تحقیقات انجام یافته، شدت علایم فشار چشمی در 84% از افراد پس از استفاده از این عدسی ها کاهش یافته است. باید توجه داشت که استفاده از این عدسی ها صرفا در سنین قبل و یا اوایل پیرچشمی توصیه شده و برای استفاده به عنوان عدسی تدریجی برای یک فرد پیر چشم توصیه نمی گردد.

ادامه مطلب

آقای محمد رضا نظری (عدسی های جذبی)

آقای محمد رضا نظری (عدسی های جذبی)

عدسی های جذبی

 

کارشناس ارشد اپتومتری و عضو دپارتمان اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

تجویز عدسی های جذبی در افراد نرمال به منظور حفاظت از چشم در برابر خطراتی مانند اشعه های مضر یا اجسام خارجی بکار می رود. در ضمن کاربرد دیگر آنها جلوگیری از خستگی چشم و درک درخشندگی آزار دهنده و افزایش کیفیت بینایی می باشد.

از جمله کاربردهای این عدسی ها در جوامع مختلف صنعتی می باشد که متناسب با آن شغل، فیلترهای تخصصی توصیه و تجویز می شود.

انواع فیلترهای رنگی در شغل ها، تفریحات و ورزشهای مختلف کاربرد اختصاصی دارند و از جمله مشخصه آنها، میزان جذب اشعه های مضر و میزان عبور نور مرئی در مکان های مختلف است.

از آنجا که عموم مردم به استفاده از عینک های آفتابی گرایش دارند به انواع فیلترهای عینک های آفتابی با درجات مختلف تیرگی و میزان عبور نور مرئی و کاربرد آنها در محیط ها و شغل های مختلف، مخصوصا رانندگی اشاره می شود.

از جمله عدسی های جذبی که ممکن است همراه با قدرت دیوپتریک تجویز شود، عدسی های فوتوکرومیک است که به منظور جلوگیری از آسیب به قسمت های مختلف چشم با مشخصه هایی مانند میزان عبور نور مرئی و جذب اشعه های مضر و مقدار تیرگی در محیط های مختلف با رنگ های متفاوت توصیه می شود.

یکی از جدیدترین عدسی های فوتوکرومیک بنام Transition Extra Active می باشد که در افرادی که شغل فعال داشته و حساسیت به نور دارند کاربرد دارد.

البته ناگفته نماند انواع عدسی های جذبی دیگری مانند جاذب اشعه مادون قرمز وجود دارند که  شایسته است در مجال دیگری به آنها بپردازیم.

ادامه مطلب

آقای محمد رضا نظری (پریزم افتالمیک)

آقای محمد رضا نظری (پریزم افتالمیک)

پریزم افتالمیک

 

کارشناس ارشد اپتومتری و عضو دپارتمان اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

 

 یکی از انواع عدسی‌هایی که پس از معاینات چشم، تجویز و یا برای تمرین ارتوپتیک استفاده می‌شود، پریزم افتالمیک است.

خاصیت پریزم جابجایی پرتو نور برخوردی به سمت  قاعده آن است. از این خاصیت در معاینات تشخیصی، درمانی وکلینیکی استفاده می‌شود و در:

-اصلاح انحرافات چشمی

- تمرینات ارتوپتیک

- زیبایی ظاهرچشم از نگاه دیگران

 کاربرد دارد.

پریزم در تجهیزات چشم پزشکی و اپتومتری مانند کراتومتر، تونومتر، میکروسکوپ، پریزم بار وفوروپتر استفاده میشود.

 دراین ارائه به خصوصیات فیزیکی، واحد و تعریف پریزم اشاره شده است.

 ارزیابی پریزم با روش‌های لنزومتری و با استفاده از قسمتی بنام Prism compensator انجام  می‌شود که مقدار ، جهت  و زاویه قرارگیری آن را تعیین می‌کند..

 روش‌های ایجاد پریزم در عینک:

1- سفارش ایجاد پریزم در عدسی.

2- استفاده از اثر منشوری عدسی‌ها با استفاده از قانون پرینتیس

3- استفاده از منشور فرنل

  از مزایای  منشور فرنل ضخامت کمتر و جاگذاری آسانتر آن است

ادامه مطلب