انجمن علمی اپتومتری ایران

آقای محمد علی حسنی(Hybrid lenses;indication and contraindications)

آقای محمد علی حسنی(Hybrid lenses;indication and contraindications)

Hybrid lenses;indication and contraindications

کارشناس ارشد اپتومتری

  • تاریخچه استفاده از لنزهای هیبریدی مربوط به دهه هشتاد قرن نوزدهم است. ایده لنز هیبریدی اقتباسی از لنز پیگی بک است.به عبارت دیگر ما از مزیت لنز نرم که راحتی آن است و مزیت لنز سخت که کیفیت اپتیکی آن است به طور همزمان استفاده میکنیم. خوشبختانه امروزه برخلاف لنزهای هیبریدی نسل اول، لنزهایی باعبوردهی مناسبتر اکسیژن و اتصال بهینه بخش نرم و سخت برای استفاده مراجعین ارائه شده است. خوشحالیم با بکار گیری فناوری بهتر ادم و ایجاد عروق جدید قرنیه کاهش یافته که این موضوع راحتی بیشتر بیماران را به ارمغان آورده است.
  • از کاربردهای عمده این لنزها برای افرادی است که از اکتازی قرنیه رنج می برند،یعنی، انواع قوز قرنیه، ناهنجاری سطح قرنیه که به دنبال اعمال انکساری و پیوند قرنیه اتفاق افتاده است. در این حالت بیمار با وجود سطح ناهموار و ناهمگون قرنیه با استفاده از لنزهای پیشرفته به دید قابل قبولی و حتی در برخی موارد به دید حیرت آوری دست می یابد.
  • نمرات دوربینی و نزدیک بینی زیاد همراه با آستیگماتیسم زیاد و پیرچشمی از کاربردهای دیگر لنز هیبریدی است. استفاده برای سرگرمی، ورزش و شغل خاص با نمره خاص از کاربردهای دیگر این لنزهاست.
  • مختصرا همانطور که می دانید پاور ست تشخیصی  در تمام لنزها یکسان است اما در ست تشخیصی لنز هیبریدی این گونه نیست،یعنی، با افزایش والت لنز، قدرت منفی لنز تشخیصی افزایش می یابد. این شرایط باعث کاهش زمان و راحت تر شدن معاینه افراد می شود. به علاوه در ست های جدیدتر این لنزها احتیاج به پر کردن لنز با سرم فیزیولوژیک نیست. و این مسیر هر روز در حال توسعه و به روز شدن است.....     
تگ ها:
اشتراک‌گذاری:
۱۹۰

نظرات (۰)

نظر بدهید

آخرین مقالات